poniedziałek, 26 grudnia 2022

Zaginiony w akcji 2: Początek (1985)

ZAGINIONY W AKCJI 2: POCZĄTEK (1985)

"MISSING IN ACTION 2: THE BEGINNING"

reż. Lance Hool

   Jak doszło do realizacji filmu "Zaginiony w akcji 2: Początek" pisałem przy okazji części pierwszej, więc zamiast się tutaj powtarzać odsyłam Was do tamtej recenzji. Pozwolę sobie natomiast podzielić się z Wami swoimi wrażeniami z mojego pierwszego seansu. Był rok 1987, mój wujek mieszkający po sąsiedzku piętro niżej był wówczas świeżo upieczonym szczęśliwym posiadaczem nowego magnetowidu, a że przy okazji był gościnny i skory podzielić się swym szczęściem zapraszał mojego tatę i mnie na wspólne seanse. Wujek lubował się głównie w kinie akcji, czym skutecznie zaraził również mnie. To u niego obejrzałem po raz pierwszy dwie części "Rambo", "Amerykańskiego wojownika", dylogię "Bronx Warriors" (przetłumaczoną jako "Motłoch") oraz właśnie "Zaginionego w akcji". Pamiętam, że wówczas większe wrażenie zrobiła na mnie część druga. Prawdopodobnie dlatego, że jej akcja rozgrywała się podczas wojny w Wietnamie.

piątek, 16 grudnia 2022

Zaginiony w akcji (1984)

ZAGINIONY W AKCJI (1984)

"MISSING IN ACTION"

reż. Joseph Zito

  Gdy Chuck Norris przeczytał książkę J.C. Pollocka "Mission M.I.A." wydaną w 1982 roku, uznał, że stanowi ona dobry materiał na film, którym mógłby uczcić pamięć o swym zabitym podczas wojny w Wietnamie młodszym bracie Wielandzie. Udał się z pomysłem do kolegi, scenarzysty Jamesa Burnera (napisał skrypt do filmu z Norrisem "Oko za oko" z 1981 roku, a później m.in. do "Inwazji na U.S.A." i "Oddziału Delta"). Gotowym scenariuszem Norris próbował zainteresować hollywoodzkich producentów, niestety żadna z dużych wytwórni nie była zainteresowana projektem. Wówczas trafił do The Cannon Group. I tutaj ma miejsce rzecz dość nietypowa...

piątek, 21 października 2022

David Morrell - Pierwsza krew - Od powieści do ekranizacji

David Morrell "Pierwsza krew"

Od powieści do ekranizacji.

   Film "Pierwsza krew", znany też jako "Rambo 1", stanowi jeden z najważniejszych obrazów w moim życiu. Po raz pierwszy obejrzałem go w 1987 roku. Miałem 9 lat. Był to jeden z pierwszych filmów mojej kolekcji (razem z częścią drugą nagraną na tej samej kasecie) i chyba najczęstszy lokator mojego magnetowidu Panasonic G40. Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy oglądałem ten film z kasety, ale co najmniej 50. Po zakupie wydania Q DVD także odbyłem kilka seansów. Do tego dochodzą emisje w TV. Śmiało mogę powiedzieć, że znam go na pamięć. Gdy w 1990 roku ukazała się w polskich księgarniach powieść Davida Morrella, która posłużyła za podstawę scenariusza, musiałem ją mieć. Tyle tylko, że wtedy nie bardzo lubiłem czytać i dobiłem może do... 40 strony :( To wielkie niedopatrzenie postanowiłem nadrobić po ponad 30 latach, a w ramach zadośćuczynienia prześledziłem losy powstania powieści i jej drogę do ekranizacji z Sylvestrem Stallone w roli Rambo.