Jako mały chłopiec bardzo lubiłem tę książeczkę. Być może to za jej sprawą stałem się miłośnikiem wszelkich podróży w czasie. Któż to może wiedzieć? ;-) Faktem natomiast jest, że przeczytana podczas ostatniej wizyty u rodziców, gdzie znajdowała się wśród innych skarbów z mojego dzieciństwa, zwróciła moją uwagę na kilka ciekawych szczegółów.
"TRUDNY DO ZABICIA" / "HARD TO KILL" (1990) reż Bruce Malmuth
Sorry, ale nie lubię polskiego tytułu "Wygrać ze śmiercią". Wolę dosłowne tłumaczenie, chociaż w sumie to wszyscy bohaterowie grani przez Seagala są trudni do zabicia i zawsze wygrywają ze śmiercią. No może poza pułkownikiem Austinem Travisem z "Krytycznej decyzji" i Rogelio Torrezem z "Maczety".
Grają: David Carradine, Simone Griffeth, Sylvester Stallone, Marry Woronov, Martin Kove
Produkcja: Roger Corman
Reżyseria: Paul Bartel
1975, New World Pictures, USA
Dystrybucja w Polsce - ANDAR Video Production, 199?
Opis dystrybutora:
W przyszłym świecie wielkim sportowym wydarzeniem jest piekielny wyścig samochodowy bez żadnych ograniczeń. Mistrzem świata jest FRANKENSTEIN - człowiek, który cudem przeżył śmiertelną grę. Jeden z kierowców (Sylwester Stallone) zostaje owładnięty pragnieniem bycia najlepszym. Jego twardy styl jazdy trzyma nas w napięciu do ostatnich chwil.
Grają: Madonna, Willem Dafoe, Joe Mantena, Anne Archer, Julianne Moore, Jurgen Prochnow
Produkcja: Dino De Laurentis
Reżyseria: Uli Edel
1993, MGM, Germany/USA
Dystrybucja w Polsce - VIM, 1993
Opis dystrybutora:
Zamożny starszy pan umiera we własnym łóżku na zawał. Prokurator Robert Garrett /John Mantegna/ podejrzewa jednak, że ktoś ten zawał przyspieszył. Główną podejrzaną jest atrakcyjna, młoda kochanka zmarłego, Rebecca Carlson /Madonna/, a narzędziem zbrodni ma być... jej kształtne ciało. Obrońca Rebeki, Frank Dulaney /Willem Dafoe/ wierzy w jej niewinność - póki sam nie wpadnie w jej sidła. Rzadki przypadek w kinie: sceny miłosne nie są dodane na siłę, a stanowią nieodłączną i ważną część akcji. Przecież właśnie seks jest bronią Rebeki.
Refleksje
Żelazna pozycja dla fanów Madonny. Nie żadne tam "Rozpaczliwie poszukując Susan" czy "Kim jest ta dziewczyna?". Wizualnedopełnienie albumu "Erotica" z października 1992 roku. I mniejsza z tym, że piosenkarka-aktorka została uhonorowana (całkiem zasłużenie, zresztą) ZŁOTĄ MALINĄ za rolę Rebeki, trzeba przyznać, że sceny łóżkowe odegrała śpiewająco. Na nominacji skończyło się w przypadku Willema Dafoe (najgorszy aktor), Uli Edela (najgorszy reżyser), Dino De Laurentisa (za wyprodukowanie najgorszego filmu), Brada Mirmana (najgorszy scenariusz) oraz Anne Archer (najgorsza aktorka drugoplanowa).
Film wszedł na ekrany równo 20 lat temu, 15 stycznia 1993.
Grają: Bolo Yeung, Maryam D'Abo, Martin Kove, William Zabka, Michael Bernardo
Produkcja: Alan Amiel
Reżyseria: Pat Alan
1992, ANA Productions, USA
Dystrybucja w Polsce - IMPERIAL ENTERTAINMENT LTD.
Opis dystrybutora:
Dwaj młodzi karatecy, wyszkoleni w prawie wszystkich możliwych stylach walki wyjeżdżają do Meksyku, aby wziąć, udział w owianych tajemnicą rozgrywkach shootfightingu. Chcą w ten sposób zarobić wielkie pieniądze. Nie wiedzą jednak, że walki odbywają się na śmierć i życie. W filmie występuje gwiazda kickboxingu - Bolo Yeung.
Refleksje
Kino kopane z gatunku "nielegalne walki na śmierć i życie". W takich produkcjach zawsze najbardziej bawią mnie przebitki na rozentuzjazmowany tłum wymachujący zielonymi papierkami. Oprócz przyzwoitych walk na pochwałę zasługują krwawe sceny mające miejsce podczas finału shootfightingu, m.in. podrzynanie gardła, wyrywanie serca, odgryzanie kawałka ręki ;-)
Aha, specjalnością Bolo Yeunga wcale nie jest kickboxing tylko Tai-Chi.
Miałem to szczęście przyjść na świat jeszcze w latach 70. XX wieku, więc telewizję ostatniego okresu PRLu, choćby widzianą oczami dziecka, pamiętam. Jak wiadomo pamięć bywa psotna, wypacza pewne fakty, eliminuje złe wspomnienia, a potęguje te dobre. Zapewne nie inaczej rzecz ma się w moim przypadku, nie zmienia to jednak faktu, że...
Grają: Antonio Sabato Jr., Natalie J. Hendrix, Dorian D. Field, Robert Chan, Andrew J. Parker
Produkcja: David Colby
Reżyseria: Fabrizio De Angelis
1990, Fulvia Film, Italy
Dystrybucja w Polsce - IMPERIAL ENTERTAINMENT LTD, 199?
Opis dystrybutora:
Kevin Foster należy do tych młodych ludzi, którzy ciągle stwarzają problemy swoim rodzicom. Natychmiast po zmianie uczelni wdaje się w bójkę z miejscowym mistrzem karate - Jeff'em Hunter'em. Na domiar złego "kradnie" Jeff'owi dziewczynę. Ma więc naprawdę spore kłopoty. Szuka pomocy u przyjaciela swego ojca, policyjnego instruktora karate - Billy Evans'a. Dzięki intensywnemu treningowi i opanowaniu sztuki koncentracji, po niedługim czasie jest w stanie pokonać Jeff'a. Zwycięstwo świętuje w miejscowej dyskotece, wraz z Connie - dziewczyną, która zdobyła jego serce.
Refleksje
Wprawdzie film bazuje na fabule popularnego cyklu "Karate Kid", to bynajmniej nie jest jego włoskim rip-offem. O ile w filmach Johna G. Avildsena trening karate stanowił najważniejszy element całej konstrukcji, o tyle w dziele włoskiego reżysera jest jedynie 3-minutowym teledyskowym kolażem ujęć.
Grają: Lane Lenhart, Robert Tossberg, Brenda Swanson, Paul Coulj, Mitchell Cox
Produkcja: Gran-Cario Scandiuzzi, Phillip J. Roth
Reżyseria: Phillip J. Roth
1992, Green Communication INC., USA
Dystrybucja w Polsce - VISION, 1993
Opis dystrybutora:
W połowie 21 wieku wielkie miasta rozpadają się w gruzy. Z celu przejęcia kontroli i wyeliminowania całej ludzkości stworzone zostały istoty ludzkie z wbudowanym układem cybernetycznym. Nazwano je Omegami. Gdy Omegi zaczęły zmieniać swe oprogramowanie, wprowadzono Prototypy - nowe, w pełni cybernetyczne istoty. Miały wbudowany tylko jeden program: zniszczyć jednostki Omega. Sparaliżowany żołnierz Hawkins decyduje poddać się przemianie w Protektora, aby odzyskać władzę w nogach. Zbyt późno odkrywa, że kobieta którą kochał jest Omegą.
Refleksje
Albo Bregman połączył siły z Szekspirem, a przebiegły reżyser podlał to wszystko postapokaliptycznym filtrem (czyli żółto-brązowe odcienie i niebo do połowy zjedzone przez radioaktywny pył), albo ja jestem za głupi żeby ogarnąć tą wielowątkową fabułę. Coś jest nie tak. Narracja kuleje, ale cyberpukowy klimat jest ;-)
Grają: Lorenzo Lamas, Josie Bell, Robert Scott, Ronnie Hawkins, Cheryl Jeans, Larry Csonka, Ben Digregorio, Mowava Pryor
Produkcja: John Dunning
Reżyseria: George Erschbamer
1989, Canada
Dystrybucja w Polsce - VISION, 1991
Opis dystrybutora:
Snakeeaters to elitarny oddział marynarki. Jego adepci zahartowani do najcięższych bojów słyną z odwagi i nieustępliwości. Jeden z nich, Jack Kelly, zwolniony za nieszablonowe metody działania zostaje policjantem i wypowiada wojnę handlarzom narkotyków. Gdy jego rodzice zostają zamordowani, a siostra porwana, Jack samotnie wymierza sprawiedliwość. Gotowy na wszystko, kolejny raz dowiedzie, że zawsze będzie jednym ze SNAKEEATERS!!!
Refleksje
Film, który zapoczątkował badassowy rozdział w aktorskiej karierze Lorenzo Lamasa. Z drugiej strony - tylko dzięki Lamasowi ten film w ogóle daje się oglądać. Pełna symbioza ;-)
Grają: Matthew Bruch, Bonnie Prichard, Peter Harrington
Produkcja: Peter Beckwith, Peggy O'Neil
Reżyseria: David Giancola
1994, Artist View Entertainment, USA
Dystrybucja w Polsce - MUVI HOME VIDEO, 1995
Opis dystrybutora:
Jest rok 2041.
Nick Miller, genialny naukowiec skonstruował teletransporter - maszynę czasu. Dzięki niej mógłby wykorzystując zdobycze obecnej cywilizacji rozwiązywać największe problemy ludzkości: głód, wojny, klęski żywiołowe. Ale teletransporter dostaje się w ręce Ministerstwa Obrony, które chce go wykorzystać jako broń umożliwiająca kontrolę nad ludźmi.
Przyszły świat zostaje zmieniony w upiorne siedlisko ogarnięte zbrodnią i zniszczeniem.
Aby odwrócić bieg historii Nick musi przenieść się z roku 2041 w czasy rewolucji 1777.
Znakomite efekty specjalne, pełna napięcia akcja.
Film zdobył główną nagrodę na festiwalu filmów science fiction w Huston w 1994 r.
Refleksje
Karny kutas dla dystrybutora za polski tytuł, który miał wprowadzić w błąd mniej zorientowanych klientów wypożyczalni, którzy chcieli obejrzeć "Gwiezdne wrota" Rolanda Emmericha wówczas na wideo jeszcze niedostępne. Drugi karny kutas za opis filmu na okładce, który ewidentnie miesza fakty z rzeczywistej fabuły. Przede wszystkim jest rok 1991, a przeniesienie do czasów rewolucji nie ma tak naprawdę konkretnego uzasadnienia. Pewnie reżyser dogadał się z jakąś ekipą zajmującą się historycznymi rekonstrukcjami, albo coś w tym stylu. Równie dobrze bohaterowie mogliby się przenieść do 1600 albo 1900 roku. No i "Houston", a nie "Huston" (z przodu potrafili napisać prawidłowo).
Jeśli zaś chodzi o sam film to biorąc pod uwagę, iż jest to produkcja niezależna i zrobiona za bardzo małe pieniądze przez debiutującego 25-letniego reżysera to należą jej się gromkie brawa. Tempo jest imponujące. Zdjęcia i montaż również godne pochwały.
Grają: Robert Z'dar, Matt Hannon, Jannis Farley, Mark Frazer, Joselito Rescober, Dale Commings, Jerald Okamura
Produkcja: Orlando Corradi i Amir Shervan
Reżyseria: Amir Shervan
1989, Hollywood Royal Pictures
Dystrybucja w Polsce - DEMEL
Opis dystrybutora:
Katana - gang amerykańskich Japończyków zajmuje się wszystkimi możliwymi rodzajami działalności przestępczej. Plany realizuje bezwzględnie eliminując wszystkich swoich konkurentów. Gwarancją milczenia jest śmierć. Policja w Los Angeles nie może znaleźć żadnych dowodów obciążających. Tylko jeden człowiek jest w stanie ich pokonać. - To Joe Marshall - Gliniarz Samuraj. Zna techniki walk wschodu i zwyczaje Azjatów. Fala przemocy jaką stosuje gang, zmusza policję do zastosowania środków nadzwyczajnych. Od tej chwili "Glina Samuraj" ma wolną rękę. Kto wygra w tej walce?
Refleksje
Kulejące aktorstwo i realizacja zostaje pozbawiona kul przez polskiego lektora, który dostał do czytania fatalnie przetłumaczoną listę dialogową. Być może nie wypada śmiać się z filmowego kaleki, ale nie ktoś spróbuje tego nie robić ;)