środa, 30 stycznia 2013

TRUDNY DO ZABICIA (1990)

"TRUDNY DO ZABICIA" / "HARD TO KILL" (1990) reż Bruce Malmuth

   Sorry, ale nie lubię polskiego tytułu "Wygrać ze śmiercią". Wolę dosłowne tłumaczenie, chociaż w sumie to wszyscy bohaterowie grani przez Seagalatrudni do zabicia i zawsze wygrywają ze śmiercią. No może poza pułkownikiem Austinem Travisem z "Krytycznej decyzji" i Rogelio Torrezem z "Maczety".


   Ze złotej ery Seagala, jak określił ten okres twórczości aktora autor książki "Seagalogy", facet ukrywający się pod pseudonimem VERN (tak na wszelki wypadek, gdyby książka wpadła w ręce Seagala i coś mu się nie spodobało), to chyba najsłabszy film. Nie znaczy to jednak, że należy go sobie odpuścić (może najsłabszy, ale w końcu z najlepszych). Mamy tu bowiem kilka elementów, których próżno szukać w innych pozycjach z bogatej filmografii Stefana
   Są dwie sceny miłosne, w tym jedna z ówczesną żoną aktora, Kelly "Dziewczyną z komputera" Le Brock.

   Jest odpowiednia dawka przemocy, bezlitośnie wycięta w wydaniu DVD z 1999 roku (nie jestem pewien czy film został wznowiony w wersji bez cenzury, ale na tą nie mogę patrzeć; całe szczęście, że mam film też na VHSie).


   No i mamy tutaj Stevena Seagala z brodą i rozpuszczonymi włosami (na dodatek w pidżamie i z małym kotkiem)!!!


   Reżyser Bruce Malmuth bogatej filmografii nie posiada, a oprócz poniższego obrazu pochwalić może się co najwyżej "Nocnym jastrzębiem" z Sylvestrem Stallone i Rutgerem Hauerem oraz "Śmiertelnym pięciobojem" z Dolphem Lundgrenem. Podobno nakręcił również tysiąc reklam, ale kto by je pamiętał i chciał oglądać?


No i nie zapominajmy, że Steven nigdy nie był bliżej OSCARa niż tutaj ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz